Για μία ακόμη χρονιά οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν, είτε ομαδικά είτε ατομικά, στο Διαγωνισμό για τη νεολαία και το Διάστημα Odysseus II της ESA!

Η εργασία “Εξωπλανήτες” των μαθητριών Λουκίδη Ελένης-Μαρίας και Μαστοράκη Χριστίνας-Ελένης της Γ΄ τάξης προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη στις 13-15 Μαΐου 2017. Εκεί, η ομάδα τους “Explorers of Space” παρουσίασε την εργασία και απέσπασε τον έπαινο “Girls in Science”. Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν οι μοναδικές κοπέλες από το μοναδικό Γυμνάσιο που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού στην κατηγορία των Pioneers!

Στην κατηγορία των Skywalkers, φέτος ήταν η σειρά της Αγγελίνας Κωνσταντοπούλου, μαθήτριας της Α΄ τάξης, να προκριθεί για την Ελλάδα με την κατασκευή της “A man on a comet”. Το έργο της θα κριθεί στην επόμενη πανευρωπαϊκή φάση του Διαγωνισμού.

Πολλά συγχαρητήρια!